ZEYTİNBURNU BEKO KLİMA SERVİSİ

Geçmişte iş yerleri için kullanılan klimalar günümüzde de evlerde kullanılmaktadır. Artık inşaat sektörü de bu trende ayak uydurmuş ve yapılan yapılarına eklemişlerdir. Yaz ve kış aylarında ortam sıcaklığına göre konfor sağlayan klimalar vazgeçilmezler arasında.

Klimalardan Gelen Kötü Kokuların Nedeni

Klimalar yaz ve kış aylarının vazgeçilmezlerinden. Soğuk havada ısıtma işlevini sıcak havada ise serinleme işlevini yerine getiren klimalar kullanım sıklığına göre 6 ya da 1 yıl içerisinde ortama yaydığı kötü koku nedeniyle kullanıcılar tarafından şikayet edilmektedir. Yayılan kötü kokuların nedeni genellikle kullanıcıların yanlış kullanımından kaynaklanmakta önlen alınmadığı taktirde sağlığı olumsuz yönde etkileyecek seviyeye ulaşmaktadır.

Klimadan Gelen Kötü Kokular Nasıl Giderilir?

Doğru ve düzenli şekilde çalışan klimaların koku yayması aslında hatasız çalıştığının göstergesi. Yüksek ayarda çalıştırılan klimalar ortamdaki havayı çekerek soğuk ve sıcak hava sirkülasyonu sağlayarak ortamdaki sıcaklığa göre konumlandırılmaktadır. Klimaların kapak altlarında filtre vardır. Bu filtrelerin görevi bulunduğu ortama temiz hava akışını sağlamaktır. Uzun süre kullanılan ve temizliği yapılmayan filtrelerde biriken toz ve bakteriler zaman içerisinde rahatsız edici kokulara neden olur.  Rahatsız edici kokuların önüne geçmek için klimanın çalıştığı odada sigara içilmemesi küçük bir önlem olarak yapılabilir. Klimanın bulunduğu oda ve odaların düzenli şekilde havalandırılmalıdır. Tüm bu önlemler tam bir çözüm değildir. Sadece koku ve filtrenin kirlenmesini geciktirecek küçük önlemlerdir. Klimaları uzun süre kullanabilmenin ve temiz hava solumanın en güvenilir yolu düzenli olarak klima temizliğini yaptırmaktan geçmektedir.

 

Evde Klima Temizliği Nasıl Yapılır?

Hassas bir elektronik donanıma sahip olan klimalar düzenli şekilde temizlikleri yapıldığı takdirde kullanım ömrü uzayacaktır. Evde klima temizliği yaparken kesinlikle kullanım kılavuzuna göre yapılmalıdır. Temizlik en az iki haftada bir tekrarlanmalıdır. Klima temizliğinde

 • İlk önce ön kapaklar açılmalı ve ön filtreye ulaşım sağlanmalı
 • Filtre özenli şekilde çıkartılmalı ve su dolu bir kap içerisinde dikkatli bir şekilde yıkanmalıdır.
 • Temizlik için kullanılacak su kesinlikle soğuk olmalı ve temizleyici yada deterjan türü kullanılmamalıdır.
 • Temizlenen filtre güneş ışığı altında kurutulmalıdır.
 • Filtre çıkarılıp temizlendikten sonra klimanın kalan bölgesi elektrik süpürgesi yardımıyla çok sert hareket etmeden nazikçe süpürülebilir.
 • Filtreyi tekrar yerine takmak için yine kullanma talimatına harfiyen uymak önem arz etmektedir.

 

Klima Bakımı Sırasında Yapılan Adımlar

 • İlk adımda fan ısı ve değerleri ölçülür
 • İç ünite temizliği için iç ünite evaporatör ilaçlanır ve titizlikle yıkanır
 • Fan ilaçlaması yapılır ve temiz bir şekilde yıkanır
 • İç ünite plastiğinin ilaçlaması yapıldıktan sonra yıkanır ve tekrar takılır
 • İç ünite temizliği bittikten sonra dış ünite gaz ölçümü yapılır
 • Dış ünitenin maskelemesi yapılır
 • Dış ünite konderser ilaçlanır ve titizlikle yıkanır

 

ZEYTİNBURNU Beko Klima Servisi olarak teknik olarak en doğru hasar tespitini yapıyor ve kaliteli servis anlayışımız ve %100 müşteri memnuniyeti hedefimiz ile cihazlarınızın onarımı ve bakımlarını özenli ve titizlikle yapıyoruz.

Klimanızın montaj, bakım ve tamiri için bizi 7/24 arayabilirsiniz

Sizinle gün içerisinde iletişime geçilecektir.

© Copyright 2020 Fika Yazılım